Úvod o cestovaní

"Kto vycestuje do Indie pred svojou 50tkou, toho India chytí a už nepustí, stále sa tam bude vracať." povedal svetovo známy filmový režisér ,  ktorého meno som už zabudla. 
Fakt je jeden, ze starší ľudia sú opatrnejší, menej odvážni, netúžia po dobrodružstvách spojených s nebezpečenstvom, nečakanými situáciami, nepohodou a dávajú prednosť  komfortu, na ktorý si zvykli, štandardným situáciám, klasickému jedlu a zavedenej hygiene.

Tieto aspekty môžu byť dôvodom, prečo si Indiu zamilujú hlavne mladí ľudia. Naša staršia generácia poznala skôr život jednoduchší  - v socializme, bez luxusu a tak, ak si to môže dnes dovoliť, cestuje do krajín, ktoré jej ho môžu poskytnúť, najradšej do "civilizovaného sveta Europy". Mladí, ktorí chudobu nielenže nepoznali na vlastnej koži, ani o nej veľmi nevedeli, sú nedostatkom, chudobou, životom na ulici a všetkým čo k tomu patrí fascinovaní a ak len trochu na to majú/na letenku/, vyrážajú pod vplyvom reportáží o lacnom živote v Indii,  s batohom na chrbte do Indie, ako kedysi v 60tych rokoch "západniari"- deti kvetov. 
Viete, že Slováci a Česi patria v posledných rokoch vzhľadom k počtu obyvateľstva, k naj početnejším návštevníkom Indie? Počítajú sa samozrejme i dobre platiaci turisti za zdravím a spiritualitou zo staršej generácie.
My s manželom sme za 5 rokov pobytu na našej slovenskej ambasáde v Delhi, stihli precestovať kus Indie, takmer výlučne súkromne, za vlastné. Keď sme mali návštevu blízkych, snažili sme sa cestovať i s nimi. Po návrate domov nás nahovárali tí, čo k nám "nestihli" prísť do Indie na návštevu, aby sme pre nich zorganizovali výlet, dovolenku. Manžel ešte pracoval a pracuje, turistický manažér v našej rodine som odjakživa ja, takže som zopár výletov zorganizovala. Ďalší známi ma žiadali, aby som o Indii i písala, takže niečo z tohto nášho cestovania vám tu ponúkam. 
Našim členom tiež môžeme dať priestor.