Elegantné Indky alebo Sárí a iné indické oblečenie

Indky sú považované za špičkové krásavice a často vyhrávajú najprestížnejšie súťaže krásy. Kritéria krásy podliehajú trendom a sú ovplyvňované rôznym tlakom aj politike. Napriek tomu, pôsobia Indky výnimočne a nie je to len o ich tvári alebo postave. To, čo ich odlišuje a povyšuje, je ich duchovná sila a držanie tela. Nie každá Indka cvičí jógu alebo chodí do fitnes centra. Vlastne, všeobecne Indky cvičia iba výnimočne. Ale správne držanie tela majú v krvi a od narodenia výchovou. Indovia od malička sedia, čupia stoja i chodia tak, aby mali chrbticu vystretú. Keď má dievča 12 až 14 rokov, záleží od rodinnej tradície, dostane svoje prvé sárí. Potom postupne v priebehu života dostáva ďalšie, napríklad i do vena, a niektoré i zdedí. Kvalitné staré sárí je ako staré rodinné striebro. Podobne ako pravý kašmírsky šál, ručne tkaný z tej najjemnejšej vlny tibetskej antilopy chiru/čiru, ktorá sa volá šatuš/shahtooosh a dnes sa prakticky nedá kúpiť.

Prečo sa indická kuchyňa stala taká populárna

Keď odborníci zostavujú rebríčky najlepších kuchýň sveta, tá indická je zvyčajne úplne hore spolu s francúzskou a čínskou. Na prvý pohľad to môže byť tým, že je úplne odlišná. Čínska kuchyňa je o krájaní základných potravín a ich rýchlej úprave. Klasická francúzska kuchyňa je o veľmi pomalom varení a vo výslednej chuti cítite konkrétne ingrediencie. V obidvoch sa veľa korenín nepoužíva. Indická kuchyňa naopak, používa veľa korenín a curry – čo je vlastne namiešaná zmes rôzneho korenia. Túto si každý dobrý kuchár tradične mieša sám a recept býva rodinným tajomstvom. Kým i komplikované jedlá francúzske či čínske sa na druhý - tretí krát doma celkom vydaria, tie indické sú indické, keď ich navarí Ind. Každý odborník bude iste súhlasiť s tým, že každé naozaj dobré jedlo je o kvalite a hlavne o čerstvosti jednotlivých potravín. Kým v iných kuchyniach sa dá „švindlovať“ a nie je problém variť zo starších potravín zo supermarketu či zo zmrazených potravín, v indickej kuchyni to neplatí. Roky boli indické reštaurácie v Európe tie najdrahšie. Nebolo to kvôli koreniam, ale skôr kvôli čerstvej, často náročne dovážanej zelenine a dobrému kuchárovi.

Niečo o joge...

Pred 4 rokmi sa podarilo jogínom dosiahnuť oslavu harmónie tela i ducha, keď bol prvý krát vyhlásený Medzinárodný deň jogy. Oslavuje sa na celom svete dňa 21. júna, u nás v deň letného slnovratu.

Jogíni sú tí, čo poznajú filozofiu jogy a jej pravidlá, dodržiavajú ich a celý svoj životný štýl si prispôsobili joge. Mali by takto žiť učitelia jogy, ktorá zďaleka nie je len cvičenie. Opäť, nestačí byť len vegetariánom alebo vegánom a komoliť výslovnosť  indických názvov ásán, teda cvikov-pozícií, oveľa dôležitejšie je správanie na základe „správnych hodnôt“. Niektorí učitelia jogy sa radi pasujú na guruov, teda na spirituálnych učiteľov – vodcov, ale ja som takého stretla, medzi mnohými, iba jedného a to v Indii a ten sa tak nenechal oslovovať. Zato tu v Bratislave som  natrafila na takých, čo nemajú ani štipky úcty voči svojim žiakom, správajú sa nadradene a nárokujú si vysoké honoráre. Jogové cviky sú totiž iba nástrojom k duchovnu – k lepšiemu ja. V Indii učiteľ jogy neberie peniaze, respektíve sa mu platí kto koľko dá. Podľa indickej filozofie, výnimočné danosti dostanú do vienka iba niektorí a oni majú morálnu povinnosť sa podeliť o to, čo majú naviac v porovnaní s inými. Jogíni by mali byť duchovní učitelia.  

ROZHOVOR O INDII A INDIA KLUBE ALE I PROTOKOLE PRE ČASOPIS SME ŽENY

ROZHOVOR O INDII A INDIA KLUBE ALE I PROTOKOLE PRE ČASOPIS SME ŽENY

DŇA 10.3.02018

Božena Volková: V Indii som sa naučila hovoriť nie

Božena Volková: Nie som ochotná strácať čas s nekompetentnými ľuďmi

V etikete a protokole je ako doma, k čomu prispela jej práca letušky, organizátorky aj roky strávené po boku manžela na diplomatickej misii v Indii a v Poľsku.

Foto: Jana Liška

Styling a vizáž: Jana Milatová

Text: Martina Štérová

Naše cestovanie po Indii

Naše cestovanie po Indii

Božena Volková: Po dvadsiatich rokoch do južnej Indie

Indiu volajú Indovia Bharát, matka. Vôbec, v Indii sa všetko personifikuje. Preto si buď túto krajinu hneď zamilujete alebo ju odmietnete, tak ako nových ľudí, čo vám prídu do cesty. Často sa tak ľudia rozhodnú ešte pred jej návštevou. Hoci nás India ako turistov fascinovala, pri predstave, niekoľkoročného života v takom absolútne cudzom svete, nás oficiálne vyslanie do Indie zaskočilo. Aby sme v Indii prežili plnohodnotný kus života, spoločne sme sa rozhodli, že urobíme všetko preto, aby sme tam boli šťastní, že si ju obľúbime.