Rozhovor s doktorom Jánom Štvrtinom

ktorý sa zaoberá etikou a filozofiou v medicíne.

 

*Čo ste vyštudovali a kde pracujete?

Vyštudoval som medicínu tu v Bratislave na Lekárskej fakulte UK a tam i teraz učím. Učím medicínsku etiku i úvod do filozofie celostnej medicíny.

 

*Prečo sa to nazýva úvod do celostnej medicíny?

Keďže mám iba jeden semester a celostná medicína je široká téma, viac sa zvládnuť  v tom čase nedá.

 

*Čo je to celostná medicína?

Je to iný prístup  k medicíne, iný, celostný pohľad na človeka s jeho psychikou a vnútorným svetom, berie do úvahy jeho vnútorné formy energie, vedomie i dušu.

 

*V Indii mi hovorili, že hlavný rozdiel medzi európskou a východnou medicínou je v tom, že západná, teda naša medicína sa zaoberá chorobami, kým východná medicína, napríklad ayurveda, je holistická medicína a tá lieči človeka ako takého.

Áno, je to pravda, ale mňa viac zaujíma čo je to človek ako taký.

 

*Dobre, čo je podľa vás človek?

To je na dlhý rozhovor, ale dobrá celostná medicína by ho mala vnímať, minimálne od „božskej iskry“, cez všetky vrstvy vedomia a nevedomia až po tú telesnú hmotu.

 

*Slovné spojenie „božská iskra“, neznie to už ezotericky? Skôr negatívne?

Ezoterické je všetko čo je vnútorné, aj naše psychické pochody sú ezoterika. Toto slovo je všeobecne zle zadefinované, a aj v ezoterike sú rôzne smery, ale ja „božskú iskru“ považujem skôr za súčasť filozofie.

 

*Podľa vás je aj filozofia ezoterika?

Podľa toho aká...

 

 

MuDr. Ján Štvrtina, vyštudoval Lekársku fakultu UK v Bratislave. Potom absolvoval dvojročný víkendový kurz fytoterapie a bioenergoterapie v Čechách, ďalej dvojročný kurz tradičnej čínskej medicíny a viacero kratších kurzov z oblasti celostnej/holistickej medicíny.

Sedem rokov pracoval ako lekár, najskôr na oddelení internej medicíny a potom na rádiologickom oddelení. Na univerzite BISLA prednášal semestrálny kurz zo zameraním na indickú filozofiu. Toho času učí na Lekárskej fakulte UK lekársku etiku a Úvod do filozofie celostnej medicíny.

Piaty rok pracuje v poradni celostnej/holistickej medicíny.

Vedie kurzy čchi kungu a meditácií.

Je aj externým doktorandom na Filozofickej fakulte UK, na katedre Všeobecných dejín, kde sa venuje tradičnej/ľudovej medicíne.